Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Infinix note 40 pro 8/128Pre-owned
Vintage Green| official| 128GB
৳15499 Tk
The Infinix Note 40 Pro offers a premium 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate, a powerful 108MP main camera, and fast 45W charging. Designed for multitasking, it features 8GB RAM, expandable virtual memory, and a long-lasting 5000mAh battery
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
6GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Type | AMOLED, 120Hz |
| Display Resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Dimensions | 164.28 x 74.5 x 8.09 mm |
| Weight | 197 g |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| OS | Android 14, XOS 14 |
| Chipset | Infinix Cheetah X1 |
| Network | 5G, 4G LTE, 3G, 2G |
| Memory | 8GB RAM, 128GB UFS 2.2 storage (expandable up to 16GB virtual RAM) |
| Main Camera | Triple: 108MP (OIS) + 2MP + 2MP, quad LED flash |
| Selfie Camera | 32MP, dual LED flash |
| Sensors | In-display fingerprint, gyroscope, proximity, light, accelerometer, and compass |
| Battery Info | 5000mAh, 45W fast charging, 20W wireless charging, reverse charging |
| Other Features / Info | JBL dual speakers, IP53-rated splash resistance, NFC, AI-powered features, and magnetic case support |



